Máte doma zdravý textil? A jste si jistí?

Huňatá deka, do které se zavrtáte, a to rovnou ve dvou. Nadýchaný polštář. Příjemně hebký koberec, kterému bosé nohy nikdy neodolají. Závěsy splývající až na zem. Tíha prachové peřiny, co vás přemlouvá vypnout budík. To všechno jsou textilie ve zdravém interiéru. 

Ve své nejlepší formě to nejsou pouhé dekorace, ale funkční a neuvěřitelně důležité elementy každého domova, které mají zásadní vliv na naši náladu i zdraví. Koneckonců, v interiéru trávíme až 90% svého času. 

To ale vůbec nemusí znamenat, že je tento čas strávený ve zdravém ovzduší. Často je to přímo naopak. Až 77% Čechů netuší, že vzduch v interiéru je znečištěnější než ten na ulici. Přiznáváme, že jsme si to dlouho mysleli také — dokud jsme se tedy nezačali do hloubky zaobírat zdravým bydlením, ve kterém právě textil a jeho kvalita hrají zásadní roli.

Z textilu u vás doma se totiž v lepším případě lehce stane lapač prachu, v tom horším přímo škodlivý vliv na vaše zdraví. Pojďte si přečíst, jak se tomu vyhnout.

Tiché, ale škodlivé: těkavé látky v textilu

O tom, jak těkavé látky (VOC) v interiéru škodí zdraví, už jsme tu psali. Hledat je můžete v levném necertifikovaném nábytku a podlaze, ale bohužel také v textilních vláknech — a to včetně oblečení nebo bytového textilu.

Například některé koberce vyrobené z umělých vláken mohou do vzduchu uvolňovat těkavé látky jako formaldehyd, který se používá při úpravě textilu proti mačkání a srážení, nebo benzen v kobercových lepidlech. VOC látky se už při pokojové teplotě uvolňují z vláken do vzduchu, ve kterém je samozřejmě inhalujeme my, obyvatelé domova. Výsledkem jsou bolesti hlavy, podráždění pleti a dýchacích cest a v dlouhodobém horizontu poté i alergie nebo astma. Ve zkratce: opravdu není o co stát.

Jak se těkavým látkám vyhnout? Spolehlivým pomocníkem vám v tom budou mezinárodní certifikace, například Confidence in textiles nebo GUT. Konkrétně ta třeba zaručí, že spolu s novým kobercem doma nevyrolujete také záplavu neviditelných škodlivin. A to, že v OULU najdete jen zdravé textilie, už asi ani nemusíme dodávat, viďte?

VOC látky a textil u vás doma: zkuste si zodpovědět těchto pár otázek:

  • Je většina koberců u mě doma z přírodních a nebo syntetických materiálů?
  • Mají koberce a sedačky certifikaci textilu? 
  • Mluví jejich prodejce transparentně o tom, jak kvalitní použitý textil je?
  •  

    Kdo tu lapá prach?

    Ne, teď nemyslíme tu darovanou vázu, kterou je vám už dva roky líto vyhodit. Jde nám opět o textil, a to ten, co vás dokáže spolehlivě rozkýchat. Deky, ale i závěsy a čalouněný nábytek (a ano, opět také koberce) jsou nenápadnými lapači prachu, který se na ně ve vaší domácnosti snáší dnem i nocí. To, že pro alergiky se tak vlastní domov změní spíš v dům hrůzy, je asi jasné — všudypřítomnost prachu ale zdaleka naškodí jen jim. Speciální kapitolou jsou pak polštáře a peřiny na spaní. Ačkoliv totiž povlečení měníme poměrně často, na samotné peřiny zapomínáme. Ty jsou pak magnetem nejen na prach, ale také na plísně, bakterie a roztoče.

    Prvním — a  tím nejjednodušším — řešením je pravidelné větrání. Ideálně na slunci, ale postačí i pár desítek minut otevřeného okna denně. Pak je na řadě i samotné čištění. Koberce si zaslouží pořádně vyklepat, povlaky a závěsy vyprat. S péřovými peřinami a polštáři se raději obraťte na profesionální čistírnu, ať vám z načechrané peřiny nezbyde jen smutný chuchvalec a nebo špatně doschnutý kompromis, ve kterém se bude bakteriím naopak dařit. Jejich důkladné čištění se doporučuje podniknout nejméně každých pět let.

    VOC látky a textil u vás doma: zkuste si zodpovědět těchto pár otázek:

  • Větrám aspoň jednou denně ve všech místnostech? 
  • Dokážu si vzpomenout, kdy se naposledy vypraly peřiny?
  •  

    Patero pro zdravý textil v domácnosti

    Pokud byste si z našeho článku měli přečíst jen krátký kus, ať je to ten následující. V něm pro vás shrnujeme pět nejdůležitějších (a jednoduchých!) principů pro zdravý textil v interiéru.

  • Pravidelné větrání je základ…
  • … a to minimálně třikrát až čtyřikrát za den. A ne, jedna úzká škvíra vám rozhodně stačit nebude. Čerstvý vzduch nakonec nepotřebují jen vaše polštáře, ale i hlava.

  • Přírodní materiály vedou…
  • …protože jsou prodyšnější, hypoalergenní a něžnější k pokožce. Jakmile si domů pořídíte bavlnu nebo len namísto syntetik, pochopíte.

  • Škodlivé látky jsou nenápadné…
  • … a ukrývají se i v huňatých a na dotek příjemných textiliích. Pokud nechcete na gauči lenošit spolu s formaldehydem, doporučujeme se vyhýbat syntetickým materiálům, které tyto látky obsahují. 

  • Certifikace mají svůj důvod…
  • … a pokud vám něco pomůže orientovat se ve světě zdravého textilu, jsou to ony. Podívejte se, na které certifikace koukáme my.

  • Méně nákupů, méně otázek…
  • … méně pro nás znamená prostě méně. Otázek, tápání i potenciální zaprášené plochy. Textil jako interiérový doplněk těžce podléhá konzumním trendům. Proto se před každým jeho nákupem doporučujeme zastavit a ujistit se, že u vás doma opravdu najde využití.