Omlouváme se. Váš internetový prohlížeč nepodporuje zobrazení této stránky. Doporučujeme zvolit jiný internetový prohlížeč.

Přidejte se ke komunitě OULU a získejte 10% slevu na svou první objednávku.

Vintage v interiéru: jak na to?

Vintage v interiéru zažívá svou (zaslouženou) chvilku slávy. Možná váš instagramový feed také přetéká stylově eklektickými interiéry a židlemi od Marcela Breuera, ale vy teď tak trochu tápete, jak jedinečnost a hloubku starých věcí přenést do svého vlastního domova. A protože nás v bydlení máloco baví tolik jako vrstvení minulosti a současnosti, přinášíme vám 5 jednoduchých kroků, jak do vašeho interiéru dostat tu vytouženou špetku vintage osobitosti.

 1. Utřiďte svou vizi, ale i očekávání

Mid-century pohovka nebo komodová skříňka s vitrínou od Halabaly už dávno nejsou zapadlými poklady, které v hlubinách online aukcí vypátrají jen znalci a fajnšmekři. Vintage je v kurzu a ceny nábytku i doplňků tomu samozřejmě odpovídají. Pořídit si ikonickou židli nebo kávový stolek tak může být pořádná investice, srovnatelná se zbrusu novým kouskem. Vyplatí se? Za nás rozhodně ano. Pokud si ale už před samotným vintage nákupem budete na 110% jistí svými očekáváními, máte jistotu, že vám nadšení z úlovku za pár měsíců nezhořkne.

Stejně jako všechny ostatní životní projekty, i tenhle doporučujeme odstartovat nástěnkou na Pinterestu. Projděte si víc inspiračních zdrojů: prolistujte knihy o umění, zajděte na výstavu módy nebo designu, podívejte se na pár videí od interiérové designérky Paige Wassel. Pomůže vám to zorientovat se v jednotlivých dekádách a také vlastním stylu. Nemusíte se konzistentně držet jedné dobové epochy, ale ujasnit si, jestli se cítíte dobře s plastem, chromem, a nebo s vámi esteticky rezonují třeba oblé tvary sedmdesátek.

2. Vintage nábytek? Chce to trpělivost

Pokud nábytek z druhé ruky hledáte na online aukcích a bazarech, připravte se na vyčkávání a hlavně pravidelné filtrování klíčových slov. Radíme se moc nefixovat na konkrétní pojem a místo toho zkoušet variaci synonym, díky které objevíte i nepřesně pojmenované poklady. A pak se stačí už jen tiše modlit a doufat, že vás „židle chrom“ dovede třeba až k legendární Mr. Side Chair, kterou pro firmu Knoll navrhl v roce 1927 Mies van der Rohe.

Vintage zázraky se samozřejmě dějí, ale není to každý den. Obrňte se trpělivostí a připravte se, že na svůj vysněný kousek můžete čekat týdny i měsíce. Pokud na brouzdání internetovými bazary nemáte čas ani nervy, můžete si cestu k vintage zkrátit přes kurátorované concept stores a obchody. Například Nanovo renovuje a upcykluje český mid-century design, Unlikely Store sbírá vintage nábytek z celého světa a v Eterle najdete kromě větších solitérů i vintage doplňky a světla.

3. Chcete v interiéru vintage, nebo štěnice?

Vintage je málokdy na počkání — a když už je, musíte jednat rychleji, než řeknete Cesca. Jakmile narazíte na svůj vysněný kousek, pravděpodobně vás dožene vlna adrenalinu. Ještě než ale bezhlavě potvrdíte nákup, nezapomeňte se zeptat na pár základních věcí:

  • Z jakého je nábytek materiálu?
  • V jakém je stavu? Proč se ho majitel zbavuje?
  • Jaký je jeho původ?

Skutečnou pravdu ale leckdy zjistíte až na místě. Doporučujeme si vintage kousek osahat, sednout si na něj a hlavně si spočítat celkové náklady. Bude židle potřebovat nové polstrování? Je komoda tak velká, že je třeba objednat a zaplatit speciální dopravu? Cena nákupu může nenápadně vyšplhat. U čalouněného nábytku se vyplatí dávat pozor i na malé černé tečky přímo na nábytku, které prozradí přítomnost největší noční můry všech milovníků vintage: štěnic.

Pokud vintage úlovek odpovídá všemu, co jste si vysnili, gratulujeme. Pokud ne, nebojte se hledat dál. Většina kousků z minulého století není řemeslnými unikáty, takže to určitě není naposled, kdy se vaše cesty sejdou. A počkat je vždycky lepší než dělat unáhlený kompromis v budgetu nebo rozměrech.

4. Jak funguje vintage se zbytkem vašeho interiéru?

Jakmile zažijete tu neopakovatelnou euforii z vintage úlovku, je těžké odolat dalším nákupům. Tady se samozřejmě nabízí otázka: kolik vintage už je moc vintage? Designérka Monika Nováková ze Studia Kakao v rozhovoru pro Slowfemme zmiňuje pravidlo 80/20 (pokud tedy povoláním nebo duší nejste vyloženě vintage hunter). Radí také, že v případě víc solitérů z druhé ruky si můžete hrát s různými materiály, které do interiéru vnesou zajímavé vrstvy a opticky od sebe vintage kousky oddělí.

My podepisujeme a dodáváme jen, že máloco funguje tak spolehlivě jako vybrané vintage kousky v doprovodu skandinávské estetiky. Představte si naši majestátní ocelovou lavici Curved od dánského studia Kristiny Dam třeba v doprovodu Wassily Chair od Marcela Breuera…

5. I špetka vintage je často víc než dost

Možná si na velké vintage investice ještě netroufáte, možná na ně teď ještě nemáte to správné místo nebo rozpočet. Místo třímetrové komody ale můžete pokukovat i po zrcadlech, svítidlech nebo třeba stojanu pod květináč. Na vintage doplňky nemusíte číhat jen online; zapadlé poklady často za skvělou cenu najdete na bleších trzích. Výhody jsou nesporné: když se spontánně rozhodnete, stačí prostě zaplatit a odnést si je rovnou domů. Menší kousky vás navíc zbaví ostychu z větších vintage nákupů. A pokud ne, vystačíte si i s málem. Věříme, že je to právě kombinace nového a milovaného, zářivého a omšelého, která dělá z interiéru domov. Vintage je jen jednou z cest, jak toho dosáhnout.